General Purpose Lab Coats and Jackets
- (1)
- (1)
- (1)
- (175)
- (7)
- (1)
- (140)
- (1)
- (1)
- (1)
- (90)
- (1)
- (76)
- (1)
- (17)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1)
- (202)
- (173)
- (206)
- (89)
- (1)
- (64)
- (128)
- (18)
- (64)
- (20)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (6)
- (16)
- (10)
- (39)
- (10)
- (18)
- (17)
- (2)
- (31)
- (8)
- (4)
- (26)
- (18)
- (6)
- (58)
- (4)
- (24)
- (26)
- (4)
- (747)
- (10)
- (214)
- (18)
- (1)
- (279)
- (20)
- (141)
- (523)
- (5)
- (121)
- (7)
- (19)
- (13)
- (3)
- (431)
- (19)
- (30)
- (13)
- (30)
- (198)
- (1,058)
- (127)
- (261)
- (24)
- (1,057)
- (17)
Filtered Search Results
Cellucap Spunbond Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrists
Non-woven material lab coats offer lightweight splash protection from non-hazardous liquids and dry particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Model | 3302EW |
| Weight (English) | 1.25 oz. |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Splash protection from nonhazardous liquids and dry particulates |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 0.03 kg |
| No. of Pockets | None |
Halyard Health Universal Precautions Lab Coats
Protective tri-layer fabric offers resistance to blood strikethrough at various levels of exposure
| Description | 3-layer SMS fabric |
|---|---|
| Material | SMS Fabric |
Cenmed™ PMD Prosafe Disposable Premium Economy Lab Coats, Blue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Anti-static lab coats made of 3-layer SMS offer fluid resistance and are professional and comfortable.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Barrier Retention | Hydrostatic Head of 38.2 cmH2O |
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Color | Sky Blue |
| Model | B113600SB |
| Material | SMS,Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Premium |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 45 g/m² |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Unisex Cotton Lab Coats
Unisex Lab Coats are made of breathable, comfortable, 100% cotton fabric and feature a quick-release five-snap front and knit cuffs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 99.06 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 39 in. |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | General Laboratory, Medical, Healthcare |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Keystone Safety White Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrists
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cool and comfortable polypropylene lab coats are ideal for nonhazardous areas where a low particulate barrier is needed.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI 101-1996 |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Food, Manufacturing, Light Industrial, Medical |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Single |
| Sterility | Non-sterile |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Cranberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Cranberry |
| Model | 3630CY |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Sky Blue
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Sky Blue |
| Model | 3660SB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Light Pink
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Light Pink |
| Model | 3660LP |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Raspberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Raspberry |
| Model | 3630RB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Color | White |
|---|---|
| Material | SMS,SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 37 gsm |
Ansell BioClean-D™ BDLC Sterile Lab Coats
Manufactured from antistatic lightweight CleanTough material and features press stud fastenings, open cuffs, three pockets, and a rear vent.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Construction | Bound Seams, Single Needle Stitching |
| Color | White |
| Material | Polyethylene, Non-Woven Polypropylene Laminate |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Laboratory, Research, Veterninary Services |
| Sterility | Sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Abrasion,Tears,Liquids,Chemicals |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 1149-5, EN 13934-1, EN 13935-2, EN 530, EN 6530, EN 7854, EN 863, EN 9073-4, EN ISO 14325 |
| Seam Type | Bound |
| Model | S-BDLC |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ASTM F739, ISO 11137-1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
Medicom™ SafeWear™ SMS Hipster Jacket Lab Coat
Procedure SMS Jacket designed to protect health professionals and patients from cross contamination. Single use and disposable gowns made of polypropylene. Material meets AAMI/PB70 Level 2 requirements for impact penetration and hydrostatic pressure. Latex free
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Medicom™ SafeWear™ Hipster Jacket™, White
The SafeWear™ Hipster Jacket™, White is premium protective apparel made from top-quality materials and designed to provide reliable barrier protection without sacrificing comfort or style.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
Ansell Kimtech™ A8 Lab Coats, Traditional Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Non-woven SMS lab coat provides comfort and protection from light fluid contact.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Construction | 3-ply SMS |
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
DuPont™ Proshield™ Basic Lab Coats
Disposable labcoats are designed for workers in a range of industries for nonhazardous dry particle and light liquid splash applications.
| Resistance | Light Liquid Splash,Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | Blue |
| Model | ProShield 10 |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | General Maintenance, Janitorial, Cleaning |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |